Haberler
Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Yılmaz CAN, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında, 19 Mayıs 1919 tarihinin, 23 Nisan 1920’de TBMM’nin açışına, 29 Ekim 1923’te de Cumhuriyetin kuruluşuna giden uzun ve zorlu bir mücadelenin başlangıcı olduğuna vurgu yaparak; “Milletimizin işgalden bağımsızlığa gidişinin ilk adımı olan bu günün önemini tüm gençlerimize iyi aktarmak zorundayız” dedi.

Rektörümüz yayınladığı mesajında ayrıca şu ifadelere yer verdi:            

Belleklerimizde zafer, gurur ve mücadelenin simgesi olarak yer etmiş olan 19 Mayıslarda,  üzerimize düşen vazife, bu milli bayramımızı yaşamak ve yaşatmak; milli şuurun ve bağımsızlık bilincinin nesilden nesile aktarılarak, birlik ve beraberlik ruhunun ilelebet var olmasını sağlamaktır.

Türk Gençliği; bu ülkenin geleceği ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin de en büyük teminatıdır. 19 Mayıs, başta gençlerimiz olmak üzere tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gözünde hiçbir zaman sıradan bir gün olmamalı; taşıdığı manevi kimliğe layık bir şekilde kutlanmalıdır.

Büyük fedakarlıklarla kazanılan bağımsızlık mücadelesinin bu sembol günü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” sözünde de ifade ettiği gibi geleceğimizin teminatı, gençlere armağan edilmiştir. İlk adımın 105. Yıldönümünde çocuklarımız ve gençlerimiz ile bugünün anlam ve önemini bir kere daha yeniden keşfediyoruz.

Cumhuriyetimizi yaşatacak ve onu geleceğe taşıyacak olan da yine gençlerimizdir. Bu nedenle bugün gençlerimize önemli sorumluluklar düşmektedir. Giresun Üniversitesi kurulduğu günden bu yana, Atatürk'ün açtığı yolda, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde; değerlerine bağlı, vatansever, demokratik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşatacak gençler yetiştirmenin gayreti içinde olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti varlığını sürdürdüğü sürece ,19 Mayıslar, geçmiş ve geleceğimizin yıkılmaz köprüsü olarak , milli bütünlüğümüzün, bağımsızlığımızın, temel taşı olma özelliğini üstlenmeye devam edecektir.

19 Mayıs 1919 tarihinde, büyük bir cesaret örneği göstererek kurtuluş meşalesini  ateşleyen, Milli Mücadelenin Öncüsü,   Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ü bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Bu duygular içinde tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, bu coşkunun sonsuza kadar yaşamasını yürekten temenni ediyorum.”