Rektörümüzün "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" Mesajı
2023-2024 Öğretim Yılı Mezuniyet Törenleri Tamamlandı
Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu Mezunlarını Uğurladı
Spor Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni Düzenledi
Doç. Dr. Günkut MESCİ, TÜBİTAK’tan Araştırma Bursu Almaya Hak Kazandı
Tıp Fakültesi 7.Mezuniyet Töreni Yapıldı
Veterinerlik Bölümü Öğrencileri Eğitim Gezileri ile Tecrübe Kazanmaya Devam Ediy...
Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz Can'ın Kurban Bayramı Mesajı
Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu 2023-24 Mezunlarını Uğurladı
Tirebolu İletişim Fakültesi Öğrencilerinden Köy Okuluna Destek
Türk Fizik Dernegi (TFD), her yıl bilimsel araştırmaları ile öne çıkmış, gençleri desteklemiş ve ülkemiz Fizik bilimine önemli katkı ve hizmet vermis, saygın fizikçilerimize Türk Fizik Derneği Onur Ödülünü veriyor.
1 Eylül 2020 tarihinde, 2020 Yılı Türk Fizik Derneği Onur Ödülü, 36. Uluslararası Fizik Konferansı’nda, İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde yapılan açılış töreninde Prof. Dr. İlkay TÜRK CAKIR’a verildi.
Prof. Dr. İlkay TÜRK ÇAKIR, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun olup, aynı üniversitede Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği alanında yuksek lisans ve doktorasını tamamladı. 1995-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi, Fen Fakültesi, Fizik Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2002-2014 yılları arasında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) farklı bölümlerinde görev yaptı. 2014-2015 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi, İleri Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Doçent ve Merkez müdür yardımcısı olarak görev yaptı.
2015 yılından itibaren Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak eğitim öğretim ve bilimsel çalışmalarına devam ediyor.
Prof. Dr. İlkay TÜRK ÇAKIR Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) kısa ve uzun süreli araştırmalar yaptı. Uluslararası ATLAS (A Toroidal LHC ApparatuS) Deneyi üyesi olan hocamızın, ayrıca CLIC (Compact Linear Collider) ve LHeC (Large Hadron electron Collider) kollaborasyonları ile ortak çalışmaları olup, bu konuda da çok sayıda bilimsel yayını bulunmaktadır.
Bilindiği gibi, 2016 yılında CERN Gelecek Dairesel Çarpıştırıcı (FCC) işbirliğine katılım için, Giresun Üniversitesi ile CERN arasında Mutabakat Zaptı (MoU) imzalanmıştı. Bu protokol çerçevesinde, Prof.Dr. İlkay TÜRK ÇAKIR, FCC fizik ve tasarım çalışmalarını halen sürdürmektedir.
Uluslararası ve ulusal bir çok proje ve etkinliklerde, araştırmacı, yürütücü, düzenleyici olarak da görev almış olan hocamızı başarılarından dolayı kutluyoruz.