Rektörümüzün "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" Mesajı
2023-2024 Öğretim Yılı Mezuniyet Törenleri Tamamlandı
Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu Mezunlarını Uğurladı
Spor Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni Düzenledi
Doç. Dr. Günkut MESCİ, TÜBİTAK’tan Araştırma Bursu Almaya Hak Kazandı
Tıp Fakültesi 7.Mezuniyet Töreni Yapıldı
Veterinerlik Bölümü Öğrencileri Eğitim Gezileri ile Tecrübe Kazanmaya Devam Ediy...
Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz Can'ın Kurban Bayramı Mesajı
Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu 2023-24 Mezunlarını Uğurladı
Tirebolu İletişim Fakültesi Öğrencilerinden Köy Okuluna Destek
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program Ulusararası Öğrenciler Topluluğu Başkanı İsa Yünisov’un açılış konuşması ile başladı. Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere Ulusararası Öğrenci Ofisi Koordinatörü Öğr. Gör. Abdullah Demir konuşmalarını yapmak üzere kürsüdeki yerini aldı. Konuşmasında misafir öğrencilerin her birinin kültür elçileri olduğunu ifade ederek bu tür etkinliklere katılmanın önemine vurgu yaptı. Öğr. Gör. Abdullah Demir’in ardından kürsüye çıkan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güven Özdem, etkinlikte emeği geçenlere ve dinleyicilere katılımları için teşekkürlerini iletti.
Açılış konuşmalarının ardından, Uygur Türkleri ve Doğu Türkistan hakkında konuşmalarını yapmak üzere Dr. Öğr. Üyesi Ülkü Kara sahnedeki yerini aldı. Türklerin bir boyu olan Uygurların kadim Türk tarihinin önemli bir parçası olduğunu ifade eden Kara, Uygur devletinin yıkılmasının ardından Çin’in Uygurlar üzerinde uyguladıkları politikaları anlattı.
Daha sonra Üniversitemizde okuyan Uygur Türkü öğrencilerimizden, Ramina Supasheva Uygur Kültürü hakkındaki konuşmasını yaptı. Daha sonra Kamil Sadilkov, Bir Uygur kadını Nazgum’um hikayesine değindi.
Uygur halk kahramanlarından Sasır Palvan hayatını anlatan Musrat Nurmukhametov ‘un ardından Dilmurat Saipidirov ise 20.yy Uygurlarından Çinlilere karşı gösterdiği bağımsızlık mücadelesini Osman Batur üzerinden anlattı.
Program Uygur müzik aletlerinin tanıtımı ve Uygur yemekleri sunumu ile son buldu.