Haberler
Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen "Nevruz - Türk Dünyasının Bahar Bayramı" başlıklı panel, 21 Mart 2024 Perşembe günü Saat 13.00'te, İİBF Cengiz Aytmatov Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte, Prof. Dr. Bayram KAYA, Prof. Dr. Ahmet GÜNGÖR ve Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI konuşmacı olarak yer aldı.

Prof. Dr. Kurtuluş Yılmaz GENÇ’in sunuşu ile başlayan panelde, ilk olarak Prof. Dr. Ahmet GÜNGÖR söz aldı. Orta Asya Türk devletlerinde Nevruz etkinliğinin kitlesel olarak gerçekleştiğini dile getiren Sayın GÜNGÖR, bu ülkelerde Nevruz’un özellikle halk tarafından sahiplenildiğini ifade etti.

Dr. Öğr. Üyesi Abbas KARAAĞAÇLI ise, Nevruz gününün bir Ulusal Tatil günü ilan edilmesi gerektiğini belirttiği konuşmasında, Orta Asya Türk devletlerinde uzun Nevruz tatili uygulamasının olduğunu ve ülkelere göre bu tatil süresinin iki haftaya kadar çıkabildiğini söyledi. Dr. Öğr. Üyesi KARAAĞAÇLI, Nevruz’un Adriyatik Denizi’nde Orta Asya’ya kadar olan bütün Türk Toplumları için birleştirici bir unsur olduğunu ve mutlaka sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Panelde son olarak, Prof. Dr. Bayram KAYA söz aldı. Prof. KAYA konuşmasında “ortak hafıza” kavramını öne çıkardı ve Nevruz’un Türk Milleti ve Türk Toplumlarının ortak hafızasının yaşatılması ve Türk olma bilincinin daha da güçlendirilmesi için taşıdığı önemi dile getirdi. Ortak hafızanın, Milli Birlik için temel bir öğe olduğunu ifade eden Prof. Dr. Bayram KAYA, Anadolu coğrafyasında ve Orta Asya’da bu birliğin temel bileşenlerinden birinin de Nevruz olduğunu vurguladı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panel, soru-cevap bölümünün ardından düzenlenen belge takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.