Haberler
Üniversitemiz Çocuk Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından mevsimlik gezici tarım işçisi ailelerin çocuklarına eğitim ve sağlık desteği sağlamak üzere 1 Ağustos tarihinde Fatsa’da başlatılan 'Başka Bir Hayat Mümkün' projesinin kapanışı 26 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştirildi.  Kapanışta çocukların eserlerinden oluşan bir resim sergisi ve proje ekibinin faaliyetlerini içeren video gösterimi yapıldı. Projenin kapanış törenine çeşitli devlet kurumlarının yetkilileri de katıldı.

Çocukların eğitim ve gelişimsel ihtiyaçlarına yönelik programlar geliştirilerek, onları geleceğe hazırlama hedefiyle hayata geçirilen proje çerçevesinde dört adet hasat sınıfı açılarak üretici düşünme, drama, akıl ve zekâ oyunları, görsel sanatlar gibi gelişimlerini destekleyen nitelikte eğitimler ve aktiviteler düzenlendi. Bunun yanında çocuklara ve annelerine yönelik olarak sağlık kontrolü, aşılama, gebe izlem gibi hizmetler sağlandı.
 
Projenin devamında, fındık hasadı için bölgeye gelen mevsimlik tarım işçilerinin çocuklarının eğitsel ve sağlık yönünden tüm hasat mevsimi boyunca ve  hasat döneminden sonraki aylarda da desteklenmesi hedefleniyor. Projede Giresun Üniversitesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Yasemin Mamur Işıkçı, Doç. Dr. Çağla Yiğitbaş, Doç. Dr. Berkan Şahin, Dr. Öğretim Üyesi Selehattin Yılmaz, Dr. Öğretim Üyesi Nurullah Çalış, Öğretim Üyesi Cansu Çobanoğlu Osmanlı, emekli öğretim üyesi Dr. Bülent İlik ve tiyatro sanatçısı Reşat Bulut yer aldı. Giresun Üniversitesi mezun ve öğrencilerinden Merve Başar, Sıla Gülcan, Hasan Türk, Abdülhakim Gül, Elif Çamcı, Merve Acar, Tuanna Kuzu, Ata Ruhi Öner, Aysel Özer, İlknur Sarı, Merve Yavuz, İdris Kurt ve Gamze Dilan Abik projede eğitimci olarak yer aldılar.