Rektörümüzün "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" Mesajı
2023-2024 Öğretim Yılı Mezuniyet Törenleri Tamamlandı
Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu Mezunlarını Uğurladı
Spor Bilimleri Fakültesi Mezuniyet Töreni Düzenledi
Doç. Dr. Günkut MESCİ, TÜBİTAK’tan Araştırma Bursu Almaya Hak Kazandı
Tıp Fakültesi 7.Mezuniyet Töreni Yapıldı
Veterinerlik Bölümü Öğrencileri Eğitim Gezileri ile Tecrübe Kazanmaya Devam Ediy...
Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz Can'ın Kurban Bayramı Mesajı
Alucra Turan Bulutçu Meslek Yüksekokulu 2023-24 Mezunlarını Uğurladı
Tirebolu İletişim Fakültesi Öğrencilerinden Köy Okuluna Destek
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı açılış konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktı. Prof. Dr. Ali Yaman yapmış olduğu çalışmalar hakkında kısa bilgi veren Karaağaçlı, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etti.
Prof. Dr. Ali Yaman’ın kısa özgeçmişinin okunmasının sonrasında, “Türk İslam Medeniyetlerinin Merkezi Ulu Türkistan” konulu sunumunu yapmak üzere Yaman kürsüye davet edildi.
İlk olarak Türkistan coğrafyasını nereleri kapsadığını anlatan Yaman, dilin kültürdeki yerinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Ali Yaman konuşmasının devamında bu bölgenin tarihine değinerek Rusların bölgeyi işgal ettiklerini ifade ederek bölgenin Rusça konuştuğunu belirtti.
Orta Asya bölgesi üzerine çalışma yapmak için Kiril Alfabesinin önemini vurgulayan Yaman, görseller kullanarak Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan hakkında bilgiler verdi.
Prof. Dr. Ali Yaman, Türkistan’daki Ahmet Yesevi ziyaretgahını fotoğraflar eşliğinde anlatarak, Yesevi’nin hayatı hakkında bilgiler verdi. Daha sonra önemli şehirler ve kişiler hakkında açıklamalar yapan Yaman, o bölgede Türkçe dilinin daha yaygın olarak konuşulduğu takdirde bugünkü siyasetin daha farklı olacağını ifade etti.
Program Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı’nın Prof. Dr. Ali Yaman’a teşekkür belgesi takdimi ile son buldu.